حضور

-        گفت یه دعایی می‌کنی؟

-        گفتم چه دعایی؟

-        گفت دعا کن برم به بهترین شکل! دیگه اینجا کاری ندارم! دعا کن برم دور، خیلی دور!

 

اینو که گفت یاد کتاب "زن بودن" افتادم و کسانی که اگه جایی کاری نداشته باشن دیگه به اونجا احساس تعلق نمی‌کنن! و یادم افتاد که خودمم یه جورایی اینطوری هستم و حتی بیشتر از اون، خیلی ها درگیرشن! درگیر اینیم که نمی‌تونیم صرفاً‌ حضور داشته باشیم و از حضورمون لذت ببریم! باید حتماً یه کاری داشته باشیم!‌ هنوز تشخیص ندادم که بقیه نمی‌ذارن لذت ببریم یا خودمونم بلد نیستیم! مثل تعارف کردنه! وقتی کسی ازمون یه تعریفی می‌کنه اگه شکسته نفسی نکنیم می‌میریم! بلد نیستیم تعریفارو بپذیریم! و این فقط تقصیر ما هم نیست! اگه اینطوری نباشیم بقیه می‌گن وا! خوب شد حالا ما یه چیزی گفتیم، منتظر بودا! (نکته بدتر از اون می‌دونین چیه که من باز جدیداً‌ فهمیدم؟ اینه که این بقیه که می‌گم خود منم سردسته‌شونم، والااااا) خلاصه این‌که تقصیر هر کی که باشه خود ما هم بی‌تقصیر نیستیم! وقتی که من به بقیه سرویس می‌دم و خودم رو با کمک کردن به این و اون و انجام دادن یه کاری می‌خوام به بقیه بشناسونم و از این شناسوندن و اینکه بگن مژگان فلان کار رو کرده و یا اینکه بگن فلان کار فقط از مژگان برمیاد حال می‌کنم، دیگه باید تحمل این رو هم داشته باشم که اگه یه وقت کاری نتونستم بکنم بقیه حالم رو بگیرن و من هم احساس کنم حالا که وجودم فایده‌ای نداره باید برم یه جای دیگه! دیگه سرویس دادن می‌شه قاطی خود من! به سختی می‌تونم خودم رو از کارایی که می‌تونم بکنم واسه بقیه جدا کنم حتی شایدم نتونم! به همین علته که اگه یهو بفهمیم کاری نداریم و دیگه بهمون احتیاجی نیست مثل گربه‌ای می‌شیم که سیبیلاشو قیچی کرده باشن؛ انگار دیگه تعادل نداریم!

خیلی از انگیزه‌های زندگی و زنده موندن دور و بری‌های ما و حتی شاید خود ما همین سرویس دادن به بقیه است! خوب و بدش رو نمی‌دونم ولی وقتی سرویس دادن به کسی می‌شه انگیزه موندن خود آدم کجا می‌ره پس؟ و مادر در خانه ما یک نمونه مسلم است از این گذشتن از خود! و بهتر بگم فراموش کردن خود!  خدا حفظشون کنه همیشه هم کسی پیدا می‌شه که به این سرویس احتیاج داشته باشه!‌ و من نگران اینم که اگه روزی کسی به کسی احتیاج نداشته باشه ما قراره هممون سیبیلای همدیگه‌رو قیچی کنیم؟

یه جمله یه دوره‌ای تو خونه ما خیلی مد شده بود اونم این جمله بود: " علت خلقتت چیه؟"

این جمله کاملاً‌ می‌تونه یه آدم منتظرالحال مثل من رو ببره تو بحران هویت! اونم چی؟ وقتی همزمان می‌شه با آهنگ معروف و جنجالی "من اگه نباشم..." دوستانمون کامران و هومنJ

توی اون بحران هویت وقتی که به شدت دنبال علت خلقت خودم می‌گشتم همش دوست داشتم یه کاری انجام بدم که بدون حضور من اگه بالکل ساقط نشه، حداقل یه جاش بِلَنگه! البته در حد سن همون موقع‌ام دیگه! خریدای خونه رو می‌کردم، داروهای بابابزرگ رو از داروخونه می‌خریدم،‌ قبض‌هارو می‌بردم بانک پرداخت می‌کردم با این که از تو بانک وایسادن فوق‌العاده بدم می‌اومد! بعدش حالا بیا و به این جواب بده که "من اگه نباشم؟؟؟...." چی می‌شه یعنی؟ وقتی فلسفه وجودیم اینطوری تعریف شده بود : 1- پیچیدن نسخه بابابزرگ 2- پرداخت قبض‌ها 3- خرید منزل!!! و الخ، جواب این سوال خیلی ضدحاله به مولا! که اگه تو نباشی نه تنها خورشید می‌تابه بلکه می چرخه زمین!

البته نمی‌گم الان من اگه نباشم اتفاق خاصی  نمی‌افته! به قول اون یکی دوستمون "من هم نباشم بد یا خوب می‌گذره" راحت کنم خودم و شما رو هنوزم نفهمیدم علت خلقت رو! ولی اونی که تک حبیب دله خودش بهتر در جریانه که کی‌رو خلق کنه و کی رو نه!

یه دعایی بکنیم: حبیب دل کمک کن لذت حضور رو ببریم!

بس که هیچ وقت حاضر نیستیم و همیشه در "حال" مون غیبت می‌خوریم! چقدر قشنگ گفت مسیحا برزگر توی ماه رمضون:

"آفرینش کلام قشنگ خداست! شعر وجدانگیز است نه نثر ملال‌آور

تنها لحظه بی‌زمان اکنون است! خدا حاضر لحظه اکنون و ما غایب لحظه اکنونیم!"

 

برگردیم به دیالوگ اول پست:

-        گفتم تا کی و کجا، چقدر می‌خوای کار کنی تا فکر کنی باید بمونی؟

می دونستم با این حرف اصلا‌ً آروم نمی‌شه ولی گفتم که لال از دنیا نرم و ضمنا‌ً از ژستش هم خوشم اومده بود!!!

-   گفت : یه جایی برم که فقط مال خودم باشم! وقتی کاری ندارم انگار دیگه احترام هم ندارم!!!

بحث تموم شد، جمله موند و من موندم و غصه اون یه جایی که آیا پیدا می‌شه یه روزی یا نه و غصه این احترامی که چقدر راحت از بین می‌ره! غصه این که منم زخم خورده‌ای شدم که بلده چجوری زخم بزنه و دست به سیبیل قیچی کردنش هم خوبه! الهی بگردم چقدر غصه خوردم!

حق

سیبیل گربه و قیچی

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی

نه خوشم اومد.با حالی.از قلمت خوشم می اد. [تایید][قلب]

مریم

سلام دختر خوشمل همسایه، که انقد کاریه .... چه غریبانه بود ... تا حد زیادی با نظر آنا موافقم، اما باید اضافه کنم که خیلی وقتها دیگران بیان نمیکنند که اگه تو نباشی چقدر نبودنت براشون سنگینه، اما نگفتن اونا دلیلی بر این نیست که وقتی نیستی زندگی خیلی هم عادیه! آدم طبق خصلتش بالاخره عادت میکنه ... خیلی دیر و سخت یا خیلی راحت! اینه که برای من و توی نوعی، فرق میکنه!!! اون جمله علت خلقتت چیه من رو هم به زلزله انداخت!!!!

حانی

به به .... منزل نو مبارک دوست جون.... تو اگه نباشی کی هفته ای یه وبلاگ درین دنیای مجازی علم کنه ...؟!!! آخه کی ؟! تازه به فرضم که یکی پیدا شه وبلاگ علم کنه .... !!!! مگه من به جز پست های دوست جونم چیز دیگه ای هم میخونم ... :)

ندا

به نظر من اينجوري نيست كه رفتن ما هيچ تأثيري نداشته باشه، البته بستگي داره حوزه تاثير را تا كجا تعريف بكني . مسما بعد از رفتن ما زمين باز هم دور خورشيد مي گرده اما بالاخره يك گوشه كوچيك توي دنيا هست كه يه كم عوض ميشه. مثالي كه به ذهنم مياد اينه كه ما مثل نوازندگان در يك گروه اركستر هستيم. مهم بودن يا نبودن ما بستگي به برجستگي نقش ما در گروه داره، اين كه توي يك كنسرتو پيانو ما پيانيسته باشيم يا توي يك گروه بزرگ يه گوشه اي به ما داده باشن تا براي دلخوشي خودمون يك دنگ و دونگي بكنيم. به هر حال بدونِ ما كيفيت كنسرت كم و بيش عوض ميشه فقط بايد دعا كنيم جوري باشيم كه بدونِ ما بهتر نشه![لبخند]

ندا

همين حالا يه مطلبي از دكتر شريعتي خوندم كه به نظرم خيلي مربوط اومد: دکتر علی شريعتی انسان‌ها را به چهار دسته تقسيم کرده است: ١ـ آناني که وقتی هستند، هستند و وقتی که نيستند هم نيستند. عمده آدم‌ها حضورشان مبتنی به فيزيک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم مي‌شوند. بنابراين اينان تنها هويت جسمی دارند. ٢ـ آنانی که وقتی هستند، نيستند و وقتی که نيستند هم نيستند. مردگانی متحرک در جهان. خود فروختگانی که هويت‌شان را به ازای چيزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصيت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آيند. مرده و زنده‌‌شان يکی است. ٣ـ آنانی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نيستند هم هستند. آدم‌های معتبر و با شخصيت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثيرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داريم و برايشان ارزش و احترام قائليم. ٤ـ آنانی که وقتی هستند، نيستند و وقتی که نيستند هستند. شگفت‌انگيز‌ترين آدم‌ها. در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه‌اند که ما نمي‌توانيم حضورشان را دريابيم. اما وقتی که از پيش ما مي‌روند نرم نرم آهسته آهسته درک

ندا

آهسته آهسته درک مي‌کنيم، باز مي‌شناسيم، می فهميم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما هميشه عاشق اين آدم‌ها هستيم. هزار حرف داريم برايشان. اما وقتی در برابرشان قرار می‌گيريم قفل بر زبانمان مي‌زنند. اختيار از ما سلب مي‌شود. سکوت می‌کنيم و غرقه در حضور آنان مست می‌شويم و درست در زماني که می‌روند يادمان می‌آيد که چه حرف‌ها داشتيم و نگفتيم. شايد تعداد اين‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.

مژگان

طبق معمول باز هم با تشکر از همسایگان محترم همسایه‌های این خونه و خونه قبلی:)

صدا كن مرا صداي تو خوب است صداي تو سبزينه آن گياه عجيبي است كه درانتهاي صميميت حزن مي رويد

کیمیاگر

چقدر حست رو قشنگ بیان میکنی دل من هم گرفت من هم نمیتونم بدون این سریس دادنها احساس بودن و لذت بکنم. اشکالش اینجاست که بعد از یه مدت همین الطافی که به دیگران داری و کاری که براشون انجام میدی ، در حکم وظیفه ات میشه. انجام دادنش تشکر نداره ، اما انجام ندادنش جای سواله

شهرزاد

سلام مژگان عزیز من شهرزادم خواهر دنیازاد. همون شهرزاد همسایه. متنی که نوشتی خیلی جالبه منو یاد یه دست نوشته میندازی که نوشته بود: " انگیزه های من برای زندگی بر روی شانه های دیگران است؛ اگر این دیگران از زیر بار آن شانه خالی کنند من در مسیر دائمی یک سقوط طولانی قرار خواهم گرفت". میدونم برای نظر دادن دیر شده ولی این متنی که خوندم بی جواب گذاشتنش از طاقت من خارج بود.