آرکتایپ نامه

این که آرکتایپ یا کهن الگو در لغت یعنی چی ویکی‌پدیا اینطوری تعریف کرده:

درروان‌شناسی تحلیلی آن دسته از اشکال ادراک و اندریافت را که به یک جمع به ارث رسیده‌است راکهن‌الگویاسَرنمونمی‌خوانند. هر کهن‌الگو تمایل ساختاری نهفته‌ای هست که بیانگر محتویات و فرایندهای پویایناخودآگاه جمعی در سیمایتصاویر ابتداییاست.

 

ولی اینکه دقیقاً همین‌جا و همین زمان معنی‌اش برای منی‌ که اینجا نشستم چیه؛ می‌شه اینطوری گفت:

آرکتایپ نوعی دانش است که جمعه‌ها توسط دکتر شیری گاهاً در نیاوران و گاهاً‌ در سعادت‌آباد و گاهاً نیز در باشگاه انقلاب به صورت کارگاه تدریس می‌شود.

 

نمی‌خوام خیلی تخصصی صحبت کنم و راستش رو هم بخواین اگرم بخوام نمی‌تونم، ولی می‌تونم بگم که جزو بهترین کلاس‌هاییه که تا حالا حتی به استادی خود آقای شیری هم داشتم! برتریش هم به خاطر اینه که هم شیرینه و هم در متن زندگی!

قدیمای نه خیلی دور که تلفن‌های سکه‌ای هنوز روی بورس بودن، بعضی‌ وقتا پیش می‌اومد که سکهه گیر می‌کرد بعد باید با یه مشتی،‌ آرنجی، پنجه‌بوکسی چیزی می‌زدی که رد می‌شد می‌رفت!  این دانش نیمه‌نصفه‌ی آرکتایپی ما هم ممکنه هنوز نتونه به درد پیش‌بینی‌ کردن و تصمیم‌گیری‌های الانمون بخوره (که امیدوارم هر چه زودتر به اون مرحله برسه که بتونه)، ولی انگار الان نقش همون مشته رو داره که دو زاری‌های اتفاقات قبل زندگیمون رو می‌اندازه پایین!

وقتی بر می‌گردی روی یه سری فایل‌های قدیمی که هیچ‌وقت نفهمیدی چطور شد که اینطور شد،‌ مثل اینه که یهو داره دونه دونه دوزاری‌هاشون می افته! بعضی‌هاشون خیلی باحالن، حتی اینقدر دیگه نفهمیدنِ علت عادی شده بود برامون که کلاً‌ هم بی‌خیالش شده بودیم! ولی یهو یه سری‌ از پرونده‌های حتی مختومه هم دوباره میان رو که یه دستی به سر و روی علت مختومه شدنشون بکشیم و بعد درست حسابی تر بایگانی کنیم‌شون! به صورت خیلی بی‌ربطی یهو به خودت میای که اَاَاَاَاَاَاَاَاَ .....، اینطوری بود که اونطوری شد؟!!! و هرطور فکرمی‌کنم واقعاً هنر بزرگیه همین تفسیر گذشته، که حداقل بفهمی از کجا خوردی، یا از کجا زدی!

همین تفسیر گذشته‌است که کم کم اگه جا بیفته توی حال و آینده‌ هم دست آدم رو می‌گیره! ما هم امیدواریم که زودتر دوزاری کج و کوله‌هامون بیفته و سریعتر به شبکه فیبر نوری بپیوندیم!

هنوز خیلی راهه! ولی راه عجیب غریب و قشنگیه! مرسی از همه‌ی کسایی که راهنما می‌شن توی این راه!

حق

 

 

/ 10 نظر / 52 بازدید
آنا

وقتی شروع کردم بخونم فکر کردم اشتباه تایپی داشتی. می خواستی بنویسی کتاب نامه نوشتی آرکتایپ نامه. نگو قضیه چیز دیگست. :) به نظرم این اتفاقا حکمتشون اینه. حتی اگه اون موقع هم کسی برامون قضیه رو باز کنه باز نمی فهمیم. باید زمان بگذره.

کیمیاگر

وقتی بر می‌گردی روی یه سری فایل‌های قدیمی که هیچ‌وقت نفهمیدی چطور شد که اینطور شد،‌ مثل اینه که یهو داره دونه دونه دوزاری‌هاشون می افته! یهو به خودت میای که اَاَاَاَاَاَاَاَاَ .....، اینطوری بود که اونطوری شد؟!!! عالی بود. من پارسال این کلاس رو گذروندم. دقیقا همین حسی که میگی رو داره: اینطوری بود که اونطوری شد !

گمنام

کاش قیمت کلاسای دکتر شیری یه کم ارزون تر بود که ما هم می تونستیم جمعه ها از کلاساشون استفاده کنیم......... میشه بهشون پیشنهاد بدین که یکبار ماه رمضون اینها رو تدریس کنند؟

مرجان

آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ اینطوری بود که اونطوری شد:)

مرجان

اطلاعیه مهم: با سلام خدمت کلیه خوانندگان نظرات باید عرض کنم که زبان ترکی من پیشرفتش در حد همون هلو هاواریو میباشد و تا سر حالین یاخچیدی و اینا خوندیم... مسائل تخصصی در مغز ما نمیگنجد ... بیزحمت به ما نبندین... بعدشم واقعا راجع به من چی فکر کردین؟؟؟ هان؟؟؟ من یه مادرم !!! در مجامع عمومی این چه حرفیه که بزنم... تازه در مجامع بسیار خصوصی هم هــــــــــــــــــــرگـــــــــــــــــــــــــز!!! پایان... هرکسی که متوجه نشد به خودش نگیره:) بارها هم گفته شده میز بزرگه رزرو شود... والسلام:)

یه دوست...که ترکیش در حد یخچی هم نیست

اطلأعیه شماره ۲ بدین وسیله به اطلاع خوانندگان محترم نظرات میرسانیم که دستگاه اطلاعاتی غرب دچار انحراف در خواندن کلمات پیشرفت و پیچیده ترکی‌ گردیده بود که توسط مترجمین مشرق زمین اینگونه مشکلات برطرف گردید. همه مشکلات از آنجا شروع شد که gEti را gOti دریاف کردیم و دچار انحرافات ذهنی‌ گشتیم. از همین تریبون از کلیه مادر_خواهران گرامی‌ عذرخواهی کرده و اطمینان میدهیم که دیگر چنین انحرفاتی را شاهد نباشیم و از این به بعد فقط میز بزرگ رزرو میگردد و کلاس تقویتی ترکی‌ شرکت می‌کنیم

گمنام 2

قیمت کلاساش چنده؟

مرجان

=))))) به گیرنده هاتون دست نزنید... مشکل حل شد خداروشکر

کیمیاگر

ممنون از تبریکت [گل] من هم از نوشته هات خیلی لذت میبرم. حسی رو که دارم و نمیتونم بیانش کنم ، خوب در قالب کلمات میاریش. بخصوص در مورد آرکتایپ

نسیم آرزو

امروز کتابی را پیرامون کهن الگوها به زبان ساد و روان از انتشارات ماز خواندم که توصیه می کنم به علاقه مندان این بحث این کتاب را از این انتشارات تهیه کنند.این کتاب با تست و تمرین همراه است برای شما تعیین می کند چه آرکیتایپی را زندگی می کنید . علل اینکه با دیگران اختلاف پیدا می کنید چیست و ... شماره این انتشارات88738181میباشد